Katarkt Nedir?

Katarakt göz merceğinin (lens) saydamlığını yitirmesidir ve de göreme fonksiyonu için gerekli ışınların göze gelmesini engeller. Lens tabakası gözün pupillası ve iris tabakasının hemen arkasında yer alır ve normal olarak saydamdır. Lens ışınları gözün arka tabakası olan retina üzerine odaklanmasını sağlar. Ve buda beynimizde imajın algılanmasını sağlar. Lensteki opaklık nedeniyle katarakt hastalığında ışık tam olarak retinaya ulaşmadığından bulanık puslu bir görüş olur.

Katarak yaygın mıdır?

Yapılan araştırmalara göre 45 yaş ve üzerinde 7 körlük vakasından biri katarakt nedeniyle gelişmiştir. Katarak yaşlı insanlarda daha sıklıkla görülmekle birlikte gençlerde ve hatta bebeklerde bile görülebilir.

Kimler risk altındadır?

İnsan ömrü artıkça katarakt hastalığının sıklığı da artmaktadır. Şöyle denilebilir ki ömrü yeten herkes katarakt olabilir. En önemli faktör güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Dolayısıyla güneş gözlüğünün kullanılması katarakt riskini azaltır.

Kataraktın bulguları nelerdir?

Katarakt gözün görme kapasitesini azaltır:

•  Flu görüş, çift görme, hayali imajlar , gözün üzerinde bir film görüntüsü

•  Işıkla ilgili problemler. Okuma ve yakından yapılacak işleri yapacak kadar hafif ışığın elde edilememesi veya şiddetli ışıkta gözün kamaşması gibi

•  Yeni gözlük reçetesine ihtiyaç durulması fakat yeni gözlüğün görüşü düzeltmemesi.

Hangi tedavi uygundur?

Cerrahi tedavi dışında herhangi bir yöntem yoktur. Kataraktın cerrahi tedavisi hastaların % 95-100’ünde başarıyla yapılır.